top of page

Riasztórendszer

Kezelési fogalmak:

 

- Zóna: a központ azon bemente amire az érzékelőt kötik, ideális esetben egy zónába egy eszköz van bekötve.

 

- Partició: más néven terület, amibe az érzékelők vannak csoportosítva a riasztóközpontok képesek akár több partíciót is külön-külön kezelni. Például családi házak esetén a lakást és a garázst külön-külön is lehet kezelni.

 

- Héjvédelem: azon érzékelők csoportja amiket akkor kapcsolunk be ha otthon tartózkodunk és magunk körrül egy külső védelmet alakítunk ki.

 

- Kültéri védelem: azon érzékelők csoportja, amelyek kertünkön és az udvarunkon belül jelzik a betolakodókat. Általában használt eszközök: kültéri mozgásérzékelők, infrasorompók.

 

- Mester kód: a legtöbb hozzáférést biztosítja a rendszer kezelésénél. A további kódok kiosztása is ide tartozik. Ha valakinek hozzáférést szeretne biztosítani a lakásához, akkor inkább hozzon létre neki egy felhasználói kódot.

 

- Kényszerített kód: ha valaki fenyegetve kényszeríti, hogy kapcsolja ki a riasztót, akkor ezt a kódot használja. Ilyenkor a távfelügyelet ezt látja és azonnal küldi a segítséget. Az Ön lakásán ez esetben nem történik hangos riasztás, de a távfelügyelet tudni fogja, hogy veszélyben van.

 

- Gyorsélesítés: A kezelő egy meghatározott gombjának megnyomásával a rendszer általunk meghatározott modón bekapcsolható, de csak kóddal kapcsolható ki. Ha Ön nem szeretné elárulni kódját vendégénak, a takarítónak..., de magukra kell őket hegyni a házban, lakésban, irodában, akkor ezek a személyek távozásukkor a gyorsélesító gombbal be tudják kapcsolni a rendszert, de kikapcsolni már nem fogják tudni.

 

- Zónakiiktatás:  vagy zóna bypasszolásazon felhasználói funkció, melyet akkor használnak ha egy zónát kiakarnak iktatni, így a központ nem veszi figyelembe a zónából érkező információt.

 

- Ajtócsengő funkció: ehhez az ajtóra szükséges egy nyitásérzékelőt szerelni, amit utána ezzel a funkcióval el kell látni. Pl.: valaki belép az üzletébe, akkor a kezelőn csipogást lehet hallani.

 

- Téves riasztás: olyan riasztási állapot melyet az érzékelő meghibásodása, egy rovar vagy egy nyitva hagyott ablak idéz elő.

 

- Szabotázsjelzés: a központhoz csatlakoztatott eszközök rongálás elleni védelemmel vannak ellátva ami azt jelenti például, hogy ha szédszedik a rendszer kikapcsolt állapotában is riasztást idéz elő.

 

- Riasztási memória: ha riasztás volt a lakásban, akkor ebben tárolódik, hogy melyik érzékelőről jött, amit a billentyűzet villogással jelez. Ha újból élesítjük a riasztót, majd hatástalanítjuk, és közben nem történt riasztás, akkor törlődik az eseménytárból viszont továbbra is visszanézhető.

 

- Tesztjelentés: távfelügyeletre kapcsolt rendszerek esetében általában naponta egyszer "tesztjelentést" küld a díszpécser szolgálat felé a kommunikáció ellenőrzése céljából.

 

- Nyitás-zárás jelentés: a rendszer elküldi a távfelügyeletre mikor kapcsoltuk be illetve ki a riasztórendszerünket.

 

 

Eszközei:

 

- Központ: feladata a teljes riasztórendszer irányítása, ellenőrzése, ide futnak be a különböző érzékelők és innen indulnak ki a riasztási jelek is.

 

- Billentyűzet: általában a főbejáratnál elhelyezett kezelő, mellyel a rendszer ki- bekapcsolását végezzük és további hasznos információk kijelzésére szolgál.

 

- Kültéri sziréna: általában az épület utca fronti homlokzatára felszerelt hang- és fény jelző eszköz. A központokban lévő akkumulátor általában hamarabb lemerül, így áramszünet esetén a szirénában az akku addig szól amíg nem lesz áram a házban.

 

- Akkumulátor: a riasztórendszer központjába és a szirénába használjuk. Feladata, hogy áramkimaradás vagy a vezetékek sérülése esetén is működőképes maradjon a rendszer.

 

 

Beltéri érzékelők:

- Nyitásérzékelő: több fajtája létezik ajtóba/ablakba fúrható, vagy a nyílászárók felületére szerelhető. Fémajtókra, garázskapukra speciális nyitásérzékelő kell, hasonlóan léteznek befúrható, vagy felületre szerelhető változatban.

 

- Mozgásérzékelő(PIR): a leggyekrabban használt érzékelő fajta, mozgás esetén jelzést a központnak és az üvegen nem lát át.

 

- MW (Microwave): amikor mikrohullámok segítségével feltérképezi a környezeti tárgyakat, és a mozgó testek, tárgyak által okozott változás hatására eredményez riasztást, de létezik kombinált PIR+MW kivitelben is.

 

- Üvegtörés érzékelő: az üvegtőrés hangját és a légnyomást is érzékeli, így tudja kiszürni a nem ablak betőréséből származó hangokat.(pl.: eltörünk egy poharat), de létezik kombinált PIR+Üvegtörés kivitelben is.

 

 

Kültéri érzékelők:

- Infrasorompó: az érzékelő két részből áll, egy adóból és egy vevőből, köztük pedig 30, 60, 90, vagy akár 160 m hosszan infrasugarak vannak, aminek a megszakításával

riasztás keletkezik.

 

- Mikrohullámú radar: kültéri kivitelben is létezik akár egy érzékelős akár sorompós változatban. A mikrohullámú doppler érzékelő, összetett környezetben történő kültéri védelem kialakításához nyújt megfelelő védelmet.

 

bottom of page